Ostrov Vir - zadarské souostroví    
 

Vír je vzdálen 26 km ze Zadra, plavbou na mori do prístavu kolem 15 NM. Spojení se souši od r. 1976 vede pres Privlacký Brod prístavním mostem, kdy se Vir stál soucastí souše. Ostrov Vír je jedným ze 300 ostrov a ostruvek Zadarského souostroví, totiž jedným ze 1189 ostrov a skál na chorvatském Jadranu.

Nacházi se ve Virském mori na severozápadu Dalmácie. Ze severu, západu a jihu obklicuji ho ostrovy: Pag, Maun, Planik, Olib, Ist, Molat, Sestrune, Rivanj a Ugljan. Vedle Viru vedou cesty po mori k Rijece, Itálii, Zadru a jihu Chorvatska. Clenité pobreží Viru ozdobuji prevážne písecné a oblázkové pláže, které lemuje borový les, s krystalne cístým morem, což cini ostrov ideálním na rodinou dovolenu.

Cetné zálivy a zátoky s prístavy a kotvišti umožnuji pristávaní nautikum cestujícim po mori mezi 300 ostrov a ostruvek, s národním parkem Kornati.

Mimo koupání, windsurfingu, plachtení, vodní lyžování a ostatní vodní sporty, milovníci peší turistiky procházkou vrchem Bandira /1112 m/ uvidí panorámu Viru, blízký ostrova a horu Velebit /1750 m/. Jezdce na horském kole by srdecne doporucily toto místo.

Nekteré pláže, napr. v zátoku Sapavac, nedaleko benátského hradu Kasteline, mají lecivé bahno a to pro revmatismus, co doporucujeme starším návštevníkum. Díky ideální poloze na chorvatském Jadranu Vir je prítažlivý na výlety, napr: do národních parku: Paklenica s bájecnými kanony, Kornaty spolu s 200 ostrov a ostruvek, Slapovy Krke a Plitvická jezera.

Nedaleko je starý chorvatský královský hrad Nin s nejmenší katedrálou na svete - St. Kríž, a 3000-letý starý hrad Zadar s historickými památky a prvními morskými varhany na svete, kde si od 15. dubnu 2005 mužete poslouchat hudbu vítru, vln, prílivu a odlivu... proste tak jak príroda skládá a zpívá.

Vir ješte není místo velikých hotelu. Turistická nabídka vztahuje se jenom k soukromém ubitování v rodinných pensionech a v pronájmu pokoju, apartmá nebo celých domech.

Vítáme Vas a prejeme príjemné prožití casu na našem kouzelném ostrovu! Vir, Virané a rodina Dernaj.
Information and reservation:

Mrs. Natasa Dernaj
Donja Prezida XXII br. 23
23234 Vir, Croatia

t: 0043 664 35 84 376 - A
m: 00385 91 5083566 - CRO
@:
info@apartmani-dernaj.infoDist. from the EU cities:

 
© apartmani-dernaj 2006. info@apartmani-dernaj.info